OLEKSANDR GORBATIUK

Urodzony w 1961 r. na Ukrainie. Od 9 roku życia trenował zapasy (styl klasyczny), a w wieku 10  lat rozpoczął  treningi sambo sportowego w Winnicy (Ukraina). Uczestniczył w wielu zawodach organizowanych przez Federację Sambo Ukrainy, był wicemistrzem Ukrainy  juniorów, następnie zdobył tytuł wicemistrza Ukrainy w sambo i judo. Równolegle trenował karate shotokan, ju-jutsu oraz aiki-jutsu.

W 1979 r. został powołany do wojska, gdzie odbywał służbę wojskową oraz szkolenie, a następnie szkolił żołnierzy jako instruktor samoobrony w kompanii Specnazu.
W 1986 r. ukończył studia magisterskie na Wydziale Wychowania Fizycznego oraz Przysposobienia Obronnego w Akademii Pedagogicznej w Winnicy (Ukraina), specjalizacja: trener-pedagog sztuk walk.

Po nadaniu stopnia oficerskiego prowadził szkolenia w różnych służbach  mundurowych,  pracował jako trener sambo i judo w Akademii Pedagogicznej w Winnicy na Wydziale WF i PO. Przygotował wielu zawodników, którzy na dzień dzisiejszy pracują jako trenerzy zarówno w cywilu, jak i w służbach  mundurowych.

Posiada 8 dan w ju-jutsu i 1 dan w bu-jutsu. Jest trenerem nowej odmiany sportowo – bojowego sambo: unifight. Jego zawodnicy od 2007 roku biorą udział w zawodach sambo sportowego, bojowego oraz unifight.

W latach 1990-94 pracował jako nauczyciel WF w Szkole Podstawowej nr 66 w Krakowie oraz jako trener judo i sambo w klubie Pogoń (Skotniki).
W latach 1994-2000 prowadził klub sportowy na Ukrainie oraz zajęcia z samoobrony w służbach specjalnych Ukrainy.

W 2000 r. powrócił  do Krakowa i założył prywatną szkołę systemu sambo (samoobrona bez broni) Sambo Kraków Oleksandr Gorbatiuk, która  funkcjonuje po dzień  dzisiejszy. Równocześnie przez 3 lata prowadził  treningi judo w T.S. Wisła  (Kraków).

W latach 2001-2003 trenował ken – jutsu i był asystentem Mistrza ken – jutsu Toshimichi Takeuchi. Od lat współpracuje z Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu – szkołą tradycyjnych sztuk walki założoną przez Soke Toshimichi Takeuchi i kontynuowaną przez Soke Krzysztofa Jankowiaka.

Mistrz sambo Oleksandr Gorbatiuk prowadzi zajęcia, seminaria, szkolenia i obozy w zakresie sambo militarnego i sportowego, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla służb mundurowych różnych formacji czy instytucji.
W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadził szkolenia z samoobrony i interwencji pracowników takich służb w Polsce, jak Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu, Służba ochrony Lotniska, Służba Więzienna, Policja, Straż Miejska.

Oraz ciągłe prowadzi seminaria i szkolenia z Jiu-Jitsu tym samym wnosi wkład w rozwój japońskich sztuk walk.

Rozwija w Polsce system walki sambo szkoląc dzieci, młodzież i dorosłych. Przygotowuje kadrę polskich sportowców, regularnie startujących w międzynarodowych zawodach.

Prowadzi również szkolenia z samoobrony dla personelu pracującego z osobami chorymi na autyzm.

Jest prezesem ogólnopolskiego związku sportowego zawiązanego w sierpniu 2011 r. pod nazwą Polski Związek Sambo www.pzsambo.pl.
Jako trener reprezentuje Polskę na międzynarodowej arenie sambo.  W 2015 roku przygotował polskiego zawodnika Sebastiana Cieślika na I Igrzyska Europejskie w Baku (Azerbejdżan).

Jednocześnie od 19 lat zajmuje się  terapią manualną (chiropraktyką). Od 2003 r. prowadzi w ramach Centrum Leczenia i Rehabilitacji Kręgosłupa APIM Oleksandr Gorbatiuk w Krakowie prywatny gabinet terapii manualnej, łącząc tym samym wiedzę  o walkach z wiedzą  o zdrowiu.
Szczegóły pod adresem: www.clirk.pl

 

PAVLO GORBATIUK